NE ZAMAN HANGİ DÖVİZ KURUNU KULLANACAĞIZ?

NE ZAMAN HANGİ DÖVİZ KURUNU KULLANACAĞIZ?

Ne zaman hangi döviz kurunu kullanacağız, hap bilgileri sizin için özetledik.
TCMB, 4 döviz kuru için (USD, EURO, GBP ve CHF) günlük saat başı (10.00-15:00 arası), 22 yabancı para birimi için çalışma günlerinde saat 15:30’da günlük olarak, 21 para birimi için ise USD’ye karşı çapraz kur ilan etmektedir. Ayrıca, reel efektif döviz kurları ile TCMB tarafından alım satıma konu olmayan 48 adet para birimi için de bilgi amaçlı kur yayımlanmaktadır. Bu para otoritesinin kurları.
Hazine ve Maliye Bakanlığı ise her yıl VUK ve GVK açısından uygulanacak kurları yayımlamaktadır. En son 2 Şubat 2024 tarihli 559 sıra nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 2023 yıl sonu için yapılacak değerlemelerde esas alınacak kurlar yayımlanmıştır. Bakanlık her yıl, biri efektif diğeri de döviz alış olmak üzere iki kur ilan etmektedir. Peki nedir bu kavramlar?
Detayları, dövizli kağıtlarda damga vergisini, dövizli ithalatta esas alınacak matrahı, taraflarca serbestçe belirlenen ücret ve fiyatlarda dikkate alınacak kurları sizin için irdeledik.
Kurumlar vergisi beyan döneminde işinize yaraması ümidiyle.
Taxia Türkiye ve Taxademy sevdiği konularda yazan çizen fikir beyan eden hocalarımıza, üstadlara ve müelliflere kapılarını açıyor, ilginizi çeken konuları ve talepleri bize iletebilirsiniz. Şule KAYHAN Bengi Ayrancı Aslan

Şaban KÜÇÜK

Yeminli Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Taxademy & Taxia Kurucusu, Girişimci, Meraklı

news@taxademy.com.tr
tax@taxia.com.tr

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7180493245888479233/

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Burcu YILDIZ İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavir– 0531 020 5320 İZMİR Mali Müşavir Bürosu Konak / İZMİR Listesi – Mali Müşavir İzmir – Şirket Kuruluş İşlemleri
MENÜ