CARRY TRADE NEDİR?

Carry Trade Nedir?

Son zamanlarda trilyon dolarların üzerine ulaşmış olan Carry Trade piyasası, gerçekten güçlü bir piyasa olmasıyla beraber her geçen gün dikkat çeken finansal araçlardan biri olmaya başladı. Carry Trade, herhangi bir düşük faize sahip para biriminize borçlanarak bu parayı, yüksek faiz getiren bir para birimine yatırmanızla beraber elde edilen kazançtır. Günümüz koşulları içerisinde kar büyüklüğü Carry Trade için çok yüksek olmasıyla beraber tercihi de bu yönde çok geniştir. Carry Trade okunuşu “keri treyd” olarak telaffuz edilirken, günümüzde büyük bir işlem hacmine sahip piyasa haline geldiği de bilinmektedir.

Carry Trade Nasıl Yapılır?

Carry Trade yapmak için önce parayı dolara yatırıp daha sonra, istediğiniz ülke para birimine çeviriyorsunuz. Sonrasında ise değerlendirmek istediğiniz ülkenin yüksek faize sahip hazine kağıtlarına bu parayı yatırarak değerlendirilmesini bekliyorsunuz. Daha detaylı bir anlatım sağlamak gerekirse; Japon Bankasına 1000 yen borçlandığınızı varsayalım. Bu durumda bu 1000 yeni ABD dolarına çevirirsiniz ve ABD hazine bonosuna yatırırsınız. Bu durumda bakacağınız şey ülkelerin bonosudur. Japon bonosu %0, ABD bonusu %4,5 faiz ödemesi yapar. Bu durumda kar oranınız tam tamına %4,5 olur. Yatırım yaptığınız her para biriminiz 10 birim borç alabilir olursanız, bu durumda her yatırımınız doğrultusunda da karınız 45 olacaktır. Bu şekilde aradaki faiz oranı farkına göre kazanç sağlamak her zaman bu piyasa içerisinde mümkündür. Profesyonel insanların Carry Trade olarak piyasada yer alması gerçekten yoğun derecede fazladır. Bununla beraber bu yatırım alanında bulunan profesyonel insanların, büyük oranda çoğu piyasada bulunan tüm gelişmeleri de yakından takip ediyorlar. Bununla beraber ne zaman alış yapacaklarını ya da ne zaman satış yapacaklarını da buna göre değerlendirir, en iyi şekilde olabildiğince ucuz fiyattan alarak tepe fiyattan satmayı istiyorlar. Bunu en iyi başarmak adına da piyasa değerlendirmesi yapıp buna göre alış ve satış fiyatları görmek mümkündür.

Carry Trade İçin Tercih Edilen Ülkeler

Genel olarak döviz kuru tarafında dalgalanmaların olabildiğince en az olduğu ülkeler tercih edilir çünkü volatilite düşük olan bir ülke, borçlanarak alınan kredide de sizlere geri ödeme noktasında sürprizle karşılaşmanızı sağlamaz. Bunlarla beraber faiz oranlarında da dalgalanmaların düşük olduğu ülkelerde Carry Trade işlemleri yapılır. Ve son olarak yatırımcılar, ülke çapında risklerin olabildiğince az olduğu ülkeleri tercih ederek Carry Trade aracını tercih ederler. Buna göre Brezilya, Türkiye gibi ülkelerde Carry Trade oynama önerisi her zaman yanlış öneri olarak kabul edilir. Daha stabil, döviz ve piyasasında dalgalanmanın az olduğu ülkeler tercih edilmesi gerekir.

Carry Trade Riskli Bir İşlem mi?

Her borsa dünyasında olduğu gibi burada da her zaman risk bulunmaktadır. Risksiz hiçbir şeyden kazanç elde etmek mümkün değildir. Carry Trade aracında ise risk, doğrudan para birimleriyle ayrı ayrı işlem yapıyor olmanızdan dolayı, her para birimi çoğaldığında riskin de artması demektir. Yazı içerisinde yer alan örneğe göre bakılırsa, ABD doları ile yen arasında değer kazanma- kaybetme noktasında yer değiştirirse, yatırımcı da bu durumda kazanç kaybı yaşamış olur. Bu nedenle para birimlerinin de birbirleri arasında düzenli şekilde yatırım yaptığınız tarafın artışta olması önemlidir. Bunun en büyük nedeni, Carry Trade aracında para, sizin paranız değildir. Borç alarak bir para yatırdığınız ve buna göre süreçleri ilerletmek istediğiniz için herhangi bir risk karşısında, kendi paranız olmamasından dolayı size geri dönüşü de borç para açığını kapatma durumu düşebilir. Ufak bir puan dahi para birimleri arasında oynama, sizlere zarar getireceğini unutmayın.

https://www.alnusyatirim.com/carry-trade-nedir

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Burcu YILDIZ İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavir– 0531 020 5320 İZMİR Mali Müşavir Bürosu Konak / İZMİR Listesi – Mali Müşavir İzmir – Şirket Kuruluş İşlemleri
MENÜ